poniedziałek, 14 września 2009

Aby odnaleźć się w Pradze, GO! 3 (32)



Gdy 500 lat p.n.e. plemiona celtyckie zamieszkiwały tereny obecnej Pragi, nikt nie myślał, że za ponad 1000 lat przejdą one w ręce Słowian, którzy wybudują i utworzą stolicę obecnych Czech. W 973 roku zawiązano tu pierwsze biskupstwo podległe metropolii mogunckiej, a prawdziwy rozkwit tego miasta wiązał się z założeniem przez Karola IV, pierwszego w Europie środkowej, uniwersytetu. Gdy nastały czasy dynastii Habsburgów, stolica Królestwa Czeskiego utraciła swoje znaczenie i osłonięta cieniem Wiednia, musiała czekać aż do czasów współczesnych, by na nowo odkryć swoje piękno przed licznymi turystami.





Rok 1918 przyniósł zmiany w ustroju politycznym, a Praga była już nie tylko stolicą Czech ale także Słowacji, w można by rzec nierozerwalnym czechosłowackim przymierzu. Okupowana w czasie wojny przez wojska niemieckie doznała tak minimalnych szkód, że dzisiaj cała pozostaje „oryginalnie-stara” i dostępna dla zwiedzających. W 1993 Czechy i Słowacja wróciły do starego porządku i znów Praga stała się stolicą, ale już tylko i wyłącznie Czech. Miasto usytuowane jest na obszarze górskim, o licznych wzniesieniach, co powoduje dość niespotykany widok, który można przyrównać do malowniczego krajobrazu małych miasteczek podzielonych lasami i wyżynami, a połączonych drogą. Hradčany, to „obita złotem” dzielnica królewska powstała na zachodnim brzegu Vltavy. Znajduje się tu zamek królewski, bazylika św. Jerzego ogrody królewskie i dwa najważniejsze punkty programu: katedra świętego Wita i Złota Uliczka. Kościół katedralny zachwyca pięknem i wielkością, chociaż nasza bazylika Mariacka jest od niego większa (o ok. 2m). Podziwiać tu możemy, przepiękne witraże, a sama budowla jest bardzo cennym przykładem dojrzałego gotyku. Ukończona w XX wieku, a w jej wnętrzu znajdują się relikwie św. Wojciecha no i oczywiście św. Wita. Katedra należy do skarbu państwa, dzięki czemu wejście jest bezpłatne. W Czechach ludność w liczbie ok. 70% jest ateistami, a większość nastawiona jest sceptycznie wobec kościołów czy to katolickich, protestanckich czy prawosławnych. Z Hradčany, uciekamy na Staré Město gdzie znajduje się cudowny i powszechnie znany most – Karlův most. Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Jego 17 łęków spoczywa na 15 filarach. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Do 1741 roku był jedynym mostem na Vltavie. Tu znajduje się także Carolinum - uniwersytet Karola i Clementinum – dawne kolegium jezuickie, a obecnie Biblioteka Narodowa. Na murze tego byłego klasztoru, znajduje się rzeźba małej siedzącej dziewczynki, wykonana przez polską artystkę. Biegnąc dalej, musimy koniecznie wpaść na Nové Město i Josefov – dawną dzielnicę żydowską.

Aby być usatysfakcjonowanym z wyprawy do Pragi, należy poświęcić na nią sporo czasu (w biegu za dużo można stracić) warto też zainwestować w dobrego przewodnika, który nie będzie wyrwany z cyklu „starsza pani myląca fakty”, ale będzie rzetelnie przygotowany i przede wszystkim ciekawy z odrobiną czeskiego humoru. Co do pieniędzy, bo to też bardzo ważny element, ceny tak jak w Polsce (prócz McDonalda, który jest droższy i na tanie stołowanie nie mamy co liczyć).


Adrian Dunst

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz