środa, 16 września 2009

Raport: Jak przygoda to tylko w ... Polsce, GO! 3 (32)

Nieważne, w którym zakątku Polski zaplanujemy i zapragniemy spędzić swój urlop. Zawsze znajdziemy się blisko pięknych terenów, bogatych w zieleń, historię i tradycję. Ruszajmy więc w naszą podróż…


1.Warszawa - to propozycja dla leniuchów, którzy nie lubią opuszczać swojego miasta, a dalekie podróże kojarzą im się tylko z męczarnią. Ale nic straconego i tu można odpocząć, czy pozwiedzać. Do rekreacji najlepszy będzie Las Bielański, całkiem dzika działka, na której można odnaleźć pozostałości sadownictwa, w postaci zdziczałych śliw lubaszek i jabłonek. Ponadto jest on fragmentem Puszczy Mazowieckiej i nie jest tak popularny jak np. Park Kultury „Powsin”, dzięki czemu znajdziemy tu o wiele więcej spokoju. Kiedy już odpoczniemy, warto wrócić do centrum, a dokładnie na trasę WZ i jej zabytkowe ruchome schody, które w tym roku obchodzą 60-lecie otwarcia, a ponieważ zostały oddane do użytku w lipcu 1949, to może w ten wakacyjny czas warto nań spojrzeć…





2. Węgrów

W zakrystii bazyliki mniejszej p.w. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie wisi lustro, magiczne…? Na początku jego właścicielem był Jan Twardowski, a to właśnie słynne lustro posłużyło mu do wywołania ducha zmarłej Barbary Radziwiłłówny ukochanej Zygmunta Augusta. W magicznym lustrze ponadto można zobaczyć swoją przyszłość, ale spoglądanie w nie przynosi pecha, więc lepiej je podziwiać, a że zmatowiało to nic nam nie grozi.

3. Mazowiecki Betonowy Las

Pomiędzy Łowiczem a Grodziskiem Mazowieckim, w rejonie Bolimowa i Hipolitowa, znajduje się dziwne cudzo techniki… Amerykanie mają kultową Road 66, Francuzi wspaniały wiadukt Millau, ale takie skupisko dróg „donikąd” i wiaduktów występuje tylko w Polsce. Betonowy Las powstały z niedokończonej autostrady, która miała połączyć Berlin z Moskwą na olimpiadę w 1980 roku nazwano „olimpijką” a do dziś na mapach zaznacza się ją jako drogę w budowie, a słupy pozostawione k. miejscowości Kopiska Duże tworzą cudowny, betonowy zagajnik.


4. Olsztyn k. Częstochowy - Zamek na Gąbkach, bo tak go się nazywa, należy do bardziej okazałych na szlaku Orlich Gniazd. Został wzniesiony w celach obronnych z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Obecnie skała, na której stoi, otoczona jest łąkami, natomiast kiedyś (bardzo dawno temu) było tu ciepłe morze. Olsztyńska skała jest pozostałością wielkiej rafy, którą zbudowało wiele pokoleń zwierząt morskich gł. gąbek.

5. Park Narodowy Gór Stołowych

Wyzwanie dla wszystkich ludzi, którzy odkryli, że w poprzednim życiu mogli być kozicą albo jeszcze innym „wspinaczko-łazem” . Labirynty, szczeliny, tunele, kolumny - to tylko jedne z nielicznych pozostałości geologicznych Matki Natury dla człowieka marzącego o takich krajobrazach i bliskości przyrody. Śpiew ptaków, rozliczne pasma środkowo-sudeckie, lasy świerkowo sosnowe, sowy dorastające 17cm, wiewiórki, różnogatunkowe storczyki itd.….

6. KRAINA MISIA – TATRZAŃSKI PARK NARODOWY

Na kozice możemy tu natknąć się przypadkiem, wystarczy bacznie obserwować i słuchać dźwięków przyrody. Świstak jest mniej „dostępny” i aby go ujrzeć potrzeba nam wiele cierpliwości, dobrego ukrycia i mnóstwa czasu, ale dla miłośników przyrody to i tak znaczy niewiele. Czasami doskwiera tu tłok, ale zawsze jest możliwość umknięcia nad potok w dolnoreglowym piętrze jodeł i buków lub w górnoreglowe pasmo świerków, limb i brzóz karpackich. A jak będziemy mieli trochę nieszczęścia w szczęściu to spotkamy największego drapieżnika Europy – niedźwiadka brunatnego…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz