środa, 17 czerwca 2009

Ochota niebanalna... GO! 2 (31)

Z Michałem poznaliśmy się przez Internet. Szukałam na bloga gazetki (www.gazetkaosiedlowa.eblog.pl - to tak dla przypomnienia) jakichś ciekawych ogłoszeń i znalazłam informacje o grupie odtwórstwa historycznego Legio I Adiutrix, która poszukuje nowych członków. Od razu napisałam z pytaniem, czy mogę owe ogłoszenie zamieścić i w ten sposób doszło do wywiadu. Przez ilość obowiązków i permanentny brak czasu, został on przeprowadzony także przez Internet. Na moje pytania Michał Teodorowicz, który był sprawcą wirtualnego ogłoszenia, odpowiedział wyczerpująco.

LEGIO I ADIUTRIX


Czy mógłbyś mi opisać Waszą grupę - jak i kiedy to się stało, że powstała, kto do niej należy?

Grupa istnieje już od przeszło ośmiu lat, jednak nazwa Grupa Historyczna "Milites Optimi" funkcjonuje dopiero czwarty rok. Na początku zebraliśmy się jako znajomi, których łączyła wspólna pasja. Najpierw było to mało profesjonalne bawienie się historią i rekonstrukcją. W 2001 roku rozpocząłem studia w Instytucie Archeologii UW, co przyśpieszyło rozwój grupy tak liczebny jak i jakościowy. Znalazło się wielu chętnych wśród studentów, którzy postanowili się przyłączyć. Oczywiście ludzie przychodzili i odchodzili, ale właśnie studenci archeologii okazali się najtrwalszym nabytkiem i stanowią obecnie około połowy stanu osobowego grupy.
Do 2005 roku nazwa grupy brzmiała "Pugnatores Aeterni", jednak jej pomysłodawczyni postanowiła zrezygnować z członkowstwa, więc postanowiliśmy iż nazwę można też by zmienić. Wtedy wpadliśmy na nazwę "Milites Optimi" (Najlepsi Wojownicy), co jest nazwą uniwersalną dla grupy, która skupia w swych szeregach odtwórców różnych epok. Nie jest przypisana do jednego okresu historycznego. A właśnie od trzech lat utrwalił się u nas podział na trzy sekcje epokowe, z których każda także posiada swoją nazwę: starożytną Legio I Adiutrix, wczesnośredniowieczną Symmachoi i XIII-wieczną Milites Dei. Podział ten wynikał ze wzrostu liczebności grupy do przeszło 30 osób o różnych zainteresowaniach, co pozwoliło na stworzenie sekcji epokowych liczebnie dorównujących innym samodzielnym grupom w Warszawie.
Obecnie większość członków grupy to mężczyźni, co wynika z zainteresowań większości, skupiających się wokół walki. Jednak są wśród nas dziewczęta, które w liczbie 4 ubarwiają nasze zajęcia. Wiek dla osób chętnych nie gra roli, dlatego rozpiętość u nas waha się od 16 do 54 lat.

Na Waszej stronie internetowej jest zamieszczona informacja o treningach. Na czym polegają Wasze spotkania? Czy realizujecie wspólne projekty, planujecie bitwy, pokazy?


Nasze spotkania odbywają się regularnie co tydzień, obecnie w soboty w godzinach 10-14 w budynku A po dawnym Instytucie Archeologii UW przy Żwirki i Wigury 97/99. Polegają one w znacznej mierze na treningu fizycznym i treningu walki - prowadzone oddzielnie w ramach każdej sekcji. Trening bojowy obejmuje najpierw szkolenie „na sucho” czyli bez przeciwnika, potem na broń drewnianą. Dopiero po okresie próbnym i skompletowaniu własnego sprzętu ochronnego członek grupy może rozpocząć pełne szkolenie bojowe na broń metalową. Po latach doświadczeń odeszliśmy od szkolenia ludzi przy użyciu wspólnego sprzętu, gdyż nikt wtedy nie czuje obowiązku skompletowania własnego sprzętu. Co tydzień odbywają się także warsztaty, w których biorą udział osoby walczące po treningu, jak i reszta niebojowa. Podczas ich trwania można nauczyć się wykonywania wszystkich niemal elementów stroju i wyposażenia. To bardzo obniża koszt skompletowania całości.
Każdego roku realizujemy wiele projektów, organizujemy imprezy historyczne i często na takie jeździmy, by wymieniać nasze doświadczenia z innymi pasjonatami i po prostu dobrze się bawić. Najbliższy wyjazd planowany jest do Rzymu na obchody 2762 rocznicy jego założenia.

Macie bardzo oryginalne hobby, ale jak odbierają je Wasi rówieśnicy, rodzice? Czy nie ma żadnej granicy wiekowej na takie „zabawy”?

Otoczenie odbiera nasze hobby obojętnie, wszystko się już dzisiaj opatrzyło i każdy już "przebierańców" widział. Na studiach, szczególnie archeologicznych, znaczny procent osób bawi się w to samo, co my. Rzadko zdarzają się przypadki negatywnych i agresywnych reakcji na nasz widok. Wiek nie ma znaczenia. W naszych szeregach są uczniowie liceum, studenci, wykładowcy archeologii i inni.

Załóżmy, że chciałabym do Was dołączyć. Czy są jakieś kryteria, jakie musi spełnić potencjalny członek grupy historycznej?

Dołączyć może do nas każdy pasjonat mający co najmniej 12 lat (osoby do 18 roku życia co roku muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców), który chciałby się realizować w tym hobby. Jednak mamy wymagania, które trzeba spełnić. Po pierwsze dyscyplina w uczęszczaniu na spotkania i na samych spotkaniach, chęć rozwoju, czyli kompletowania kolejnych elementów wyposażenia (w trzy miesiące trzeba skompletować podstawowy strój), regularne płacenie składek członkowskich, które pozwalają na zakup sprzętów grupowych jak namioty, idp. Szczegóły dostępne są na naszej stronie www.adiutrix.cba.pl/legio

Agnieszka Matan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz