środa, 17 czerwca 2009

Organizacje pozarządowe GO! 2(31)


Fundacja Aktywnej Rehabilitacji



Na czym polega fenomen Fundacji Aktywnej Rehabilitacji? Idea aktywnej rehabilitacji została przeniesiona na grunt polski ze Szwecji. Jej odbiorcami byli ludzie z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, którzy po różnego rodzaju wypadkach, musieli zacząć życie na wózkach. Stworzono dla nich program zajęć, będący uzupełnieniem rehabilitacji biernej, czyli ćwiczeń z terapeutami w ośrodkach rehabilitacyjnych.
W Polsce pierwszy obóz aktywnej rehabilitacji odbył się w 1988 roku. Obecnie program działań Fundacji obejmuje zarówno obozy, jak i zajęcia stacjonarne skierowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich: z uszkodzonym rdzeniem kręgowym bądź po przepuklinie oponowo-rdzeniowej. Na obozie uczestnicy uczą się wykonywać wszystkie czynności samoobsługowe (takie, jak ubieranie, mycie, załatwianie potrzeb fizjologicznych, przesiadanie z wózka na łóżko) samodzielnie. Oprócz tego mają treningi obejmujące technikę jazdy na wózku (czyli naukę pokonywania barier architektonicznych typu próg, krawężnik, schody), ćwiczenia ogólnokondycyjne, pływanie, tenis stołowy, łucznictwo. Wszystkie zajęcia mają wpłynąć na poprawę kondycji, zwiększenie masy mięśniowej i ogólnej sprawności uczestników, a jednocześnie zachęcają do angażowania się w różne dyscypliny sportowe. Dodatkowo prowadzone są wykłady dotyczące różnych aspektów zdrowia i uprawnień osób niepełnosprawnych. Zdobyte umiejętności uczestnicy obozów mogą doskonalić na zajęciach stacjonarnych w zależności od miejsca zamieszkania w różnych regionach Polski— Fundacja ma swoje oddziały w całej Polsce.
Zakres działań Fundacji obejmuje również kursy komputerowe, kursy prawa jazdy i punkty aktywizacji zawodowej dla osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Instruktorzy Aktywnej Rehabilitacji prowadzą szkolenia dla osób pracujących na co dzień z osobami niepełnosprawnymi, przekazując im wiedzę m. in. na temat budowy, użytkowania i indywidualnego dopasowania wózka inwalidzkiego, profilaktyki przeciwodleżynowej, bezpiecznej techniki przenoszenia i asekuracji.
To, co stanowi specyfikę Fundacji, to to, że wszystkie treningi prowadzi kadra osób na wózkach, to oni są wzorcami osobowymi, przekazują wiedzę na podstawie własnych doświadczeń i dzięki temu są wiarygodni w tym, co mówią. A to niesamowicie istotne zarówno dla ludzi dorosłych, którzy trafiają na wózek po wypadku, jak i dla dzieci niepełnosprawnych od urodzenia.




Więcej informacji:
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
ul. Inspektowa 1, 02-711 Warszawa,
tel./fax: (022) 651 88 02/03,
info@far.org.pl,
www.far.org.pl

Małgorzata Tomaszewska
Instruktor Aktywnej Rehabilitacji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz