środa, 17 czerwca 2009

Od naszych czytelników GO! 2 (31)


I Ty masz szansę zostać wynalazcą!


W 1899 r. w czasopiśmie „Kraj” Eliza Orzeszkowa pisała: „Zdolność twórcza to sama korona myśli, sam szczyt wieży, samo serce narodu.”
W każdej społeczności o rozwoju i postępie technicznym decyduje nauka i nowatorzy, którzy wprowadzają usprawnienia, doskonalą metody i organizację pracy, wnoszą nowe idee i wynalazki. Psychologowie twierdzą, że pomysłowość i twórcze myślenie nie jest darem wrodzonym. Podlega treningowi i nie jest przywilejem tylko geniuszy.

Znamiennym przykładem jest wydarzenie, jakie miało miejsce w Ameryce w 1973 r. Jedna z instytucji uczestniczących w programie budowy statku kosmicznego „Skylab” zwróciła się do uczniów, aby zgłaszali pomysły zadań badawczych dla załogi. Uczniowie szeregu szkół zgłosili 3400 propozycji. Spośród nich 25 miało tak ważne znaczenie naukowe, że polecono je zrealizować. Przy rozwiązaniu osłony termicznej „Skylaba” najlepszy okazał się pomysł majsterkowicza hobbysty. W czasie różnego rodzaju konkursów organizatorzy są zdumieni pomysłowością osób bez wykształcenia technicznego. Potrzeba jest matką wynalazku. Thomas Newcomen ze szklarzem Johnem Cawleem zgłosili maszynę parową. Nowszy model maszyny parowej zgłosił James Nasmyth, pomocnik w wartacie mechanicznym. Torpedę zdalnie sterowaną wynalazła, kto by pomyślał, tancerka. A skrzypek wirtuoz wynalazł materiały z zakresu fotografii. Powyższe przykłady świadczą o nieograniczonej pomysłowości każdej osobowości. Rozwiązań nowatorskich oczekuje każda dziedzina życia. Bariery związane z wiekiem, czy poziomem wykształcenia po prostu nie istnieją, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.
Na jakie działania należałoby zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
1. działania w zakresie estetyki najbliższego otoczenia, jak elewacje bloków, wygląd klatek schodowych, wind i innych obiektów użyteczności publicznej.
2. tworzenie kółek twórczego działania w szkołach, klubach.
3. dyskusje w rodzinie, szkole, ukierunkowywanie na pozytywne i innowacyjne działania.
4. działania z zakresu ochrony środowiska naturalnego.
Proponuję zgłaszanie propozycji na temat twórczego działania do redakcji „GO!”.


Ignacy Leja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz