środa, 17 czerwca 2009

Organizacje pozarządowe GO! 2(31)

Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży Dyslektycznej

Problem Dysleksji (jeżeli w ogóle można nazywać go problemem, a nie np. trudnością) występuje w każdej placówce oświaty. Osoby obdarzone tą szczególną przywarą, często narażone są w swoim życiu, na częstsze niż zwykle, odrzucenie, niezrozumienie lub pogardę. Dysleksja jest ponadto na tyle obszerny tematem, że nie wystarczy zastosować jednej dobrze opracowanej metody, aby jej się skutecznie przeciwstawiać, lecz trzeba wobec każdego zastosować odrębny sposób działania i nakreślić indywidualne metody pracy.
To bardzo trudne zadanie podejmuje Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży Dyslektycznej, zlokalizowane na Ochocie przy ulicy Urbanistów 3 (w budynku Zespołu Szkół nr 26, sala 123). Wyciąga ono pomocną dłoń do wszystkich, którzy borykają się z jakimikolwiek problemami związanymi z dysleksją i każdą jej odmianą w postaci np. dyskalkulii bądź dysgrafii. Mimo iż w nazwie stowarzyszenia występuje słowo „młodzież” to program, na jakim bazuje ta instytucja, jest również skierowany do osób dorosłych i dzieci. Po latach pracy i w oparciu o zdobyte doświadczenie, Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży Dyslektycznej może pochwalić się szczególnymi i niespotykanymi metodami pracy. Najpopularniejsze i zarazem można by rzec najprostsze są ćwiczenia ortograficzne. Jednak jeżeli Państwo poczuli teraz jakikolwiek niesmak, a w myślach zaplątało się niemiłe skojarzenie ze szkoły związane z dyktandami i wielkimi sprawdzianami ortograficznymi, to niestety się Państwo pomylili! Pierwsza i zarazem ostatnia zasada jest taka: osoby uczęszczające na zajęcia są KREATORAMI, a nie wykonawcami poleceń! To od Was moi mili zależy w jakim stopniu zaangażujecie się i jak zechcecie pracować. Ćwiczenia ortograficzne są prowadzone metodami alternatywnymi – m.in. gry dydaktyczne (opracowane przez samych uczestników) realizowane w formie zabawy a nie nauki, praca w grupie bądź zajęcia indywidualne. Stowarzyszenie prowadzi także ćwiczenia w zakresie logopedii – artykulacja, jąkanie, mowa szybka i niedbała. Opiera się to na tej samej zasadzie pracy indywidualnej lub w grupach, ale również z uwzględnieniem korelacji pomiędzy językiem mówionym a pisanym. Dla osób z zainteresowaniami literackimi organizowane są zajęcia stylistyczno – gramatyczne. Przybrały one formę warsztatów, podczas których dana osoba rozwija swoje umiejętności gramatyczno – stylistyczne. Istnieje również możliwość indywidualnej pracy. Dyskalkulia jest to także problem nieobcy Stowarzyszeniu, a wynikający z dysleksji. W tym zakresie też można liczyć na fachowe wsparcie, od osób kompetentnych w dziedzinie matematyki i fizyki. Praca polega na rozwijaniu poprawności myślenia i wyobraźni.
Dusze artystyczne zainteresuje program zajęć wokalno-muzycznych, plastycznych i tanecznych. Koordynacja ruchowa, malunek, śpiew, rytmika, ćwiczenia oddechu, kaligrafia, grafika warsztatowa… mimo że w pierwszym momencie nie kojarzą nam się z dysleksją, są bardzo pomocne w walce z nią i pokonywaniu swoich trudności.
Dysleksja może być męcząca, może być powodem niezrozumienia, stresu a nawet chorób psychicznych. Szkolnictwo polskie nie zapewnia godziwej opieki osobom borykającym się z dysleksją. Do tej pory bardzo często nie rozumie się i nie chce rozumieć tego problemu. Dlatego m.in. powstało to Stowarzyszenie, aby zrzeszać ludzi którzy chcą, mimo swoich trudności, osiągnąć szczyty sukcesu i być zrozumianymi przez społeczeństwo. STPMD jest otwarte dla wszystkich, raz bądź dwa razy w roku organizuje dla członków wyjazdy do Kamieńczyka (k. Warszawy), gdzie mają miejsce zajęcia ku lepszemu poznaniu problemu dysleksji, określeniu jego przyczyn, oswojeniu z tym pojęciem, a przede wszystkim spotkaniu z innymi osobami mającymi ten sam, ale jakże inny dla każdego problem.

A pisze to Wam Ja – Dyslektyk, który w tym uczestniczył i uczestniczy. Jednocześnie Was bardzo serdecznie zapraszam, bo oprócz można by rzec terapii, panuje tu miła i rodzinna atmosfera…

Więcej informacji
www.dysleksja.sohonet.pl lub osobiście w każdy piątek od 16.00 – 17.00 w siedzibie stowarzyszenia ul. Urbanistów 3 sala 123.

Adrian Dunst

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz